21.5 İnç iMac Modelinde Parçalar Yükseltilebilecek

0
5

Yeni 21.5″ iMac modeline kullanıcılar bazı donanımlarda değişim yapabilecek.

Apple, düzgüsel bilgisayar üretiminden değişik olarak kişiselleştirme üstüne kullanıcıya pek fazla seçenek bırakmıyor. Sadece görünüşe gore şirket, bazı parçaları anakarta entegre etmekten vazgeçmiş durumda. iFixit tarafınca meydana getirilen keşfe gore 4K 21.5 inçlik iMac’in RAM ve CPU bileşenleri kullanıcı tarafınca değiştirilebiliyor.

Bahsi geçen modelde RAM ve CPU haricinde başka bir parça değiştirilemiyor. iFixit ekibi, deneyini aşağıda özelliklerini gördüğünüz, 1299$ etiketiyle satılan 4K iMac üstünde yapmış:

3.0GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci Turbo Boost ile 3.5GHz hız 8GB 2400MHz hafıza, 16GB’a kadar yükseltilebilir 1TB hard disk Radeon Pro 555 2GB İki Thunderbolt 3 portu Retina 4K 4096×2304 P3 ekran

Averaj bir kullanıcı için bu kurulum fazlasıyla kafi olabilirken, iFixit ekibi bu bileşenleri daha üst seviyelere çıkarmak istemiş. Hepsi bir arada (All-in-One) olan bilgisayarı söktükten sonrasında CPU ve RAM bileşenlerinin anakarta lehimli olmadıkları ortaya çıkmış. Bu bağlamda, 4K 21.5 inçlik iMac’in işlemci ve belleği, kullanıcı eğer isterse, değiştirilebiliyor.

Bu işlemin en zor kısmı ise anakarta yetişme kısmı. Zira anakarta ulaşmak için kasayı kesmek gerekiyor. Sadece doğru ekipmanlarla yapıldığı takdirde herhangi bir problemle karşılaşmak söz mevzusu değil. İş doğal ki kasayı açmakla bitmiyor. Değiştirilebilir olan parçalar, kısaca RAM ve CPU, anakartın arkasına yerleştirilmiş. Bu yüzden kurulumu bayağı dağıtmanız gerekiyor. 2.5″ boyutundaki SATA hard disk de istenirse değiştirilebiliyor.

Apple, iMac’lerin içindeki bileşenlerin kullanıcılar tarafınca değiştirilemeyeceğini söylüyor. Sadece daha önceki kısaca 2015 model iMac’te iFixit ekibi cihazın onarım edilebilirlik puanına 1/10 verirken, yeni iMac’te bunu 3/10 olarak verdi. Buna karşın, kullananların iMac içindeki bileşenleri değiştirmeye emek vermesi, cihazların güvence dışı kalmasına niçin olabilir.

İlginizi çekebilir: Intel, Apple için Radeon GPU’lu İşlemci Üretecek

Feysbuk Twitter WhatsApp LinkedIn Gmail Google+ Pocket var td_screen_width = document.body.clientWidth; if ( td_screen_width >= 1024 ) if ( td_screen_width >= 768 && td_screen_width KAYNAK : https://www.technopat.net/2017/06/13/21-5-inc-imac-modelinde-parcalar-yukseltilebilecek/

YORUM YOK

CEVAP VER