Google Play’den Rootlu cihazlara engel!

0
20

Androidli telefon ve tabletleri root yaparak hususi romlar yüklemek bir oldukça kullanıcı tarafınca tercih ediliyor. Bu işlemleri yapmak büyük riskler taşısa da kullanıcılara cihazları üstünde tam denetim sağlamış olduğu için devamlı tercih edilmekte.

Netflix’den Root’lu telefon yaptırımı!

Dünyanın bir numaralı online medya sağlayıcısı Netflix, Root yetkisi alınmış Android cihazlar…

Root yapmak onaysız, tavsiye edilmeyen hatta cihazları güvence kapsamından çıkaran bir işlem. Tecrübesiz ellerde cihazları kullanılamayacak hale getirebilme riski olmasına karşın Google Play Store’da bile rootlu cihazlara hususi uygulamalar bulunmakta. Bu da kullananların roota sıcak bakmalarına sebep oluyor. Google son dönemde, root edilmiş cihazlar mevzusunda mühim bir siyaset değişikliğine gitti.

Rootlu cihazlar uygulamaları indiremeyebilir!

Birkaç gün ilkin netflix, Google Play Store’daki uygulamasının rootlu Android cihazlarını artık desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu durumun sebebinin Google’ın Widevine DRM koruması olduğu iddia edildi. Bir tek Netflix için geçerli olduğu kabul edilen durum, aslen Google Play Store’daki tüm uygulamaları kapsayabilir.

 

Google Play geliştirici konsolundaki yeni değişikliklere nazaran, geliştiriciler artık Play Store’daki uygulamalarının rootlu Android cihazlar için kullanılmasını isteyip istemediklerine karar verilebilirler. Şu demek oluyor ki geliştirici eğer isterse root edilmiş cihazların uygulamasını indirmesini engelleyebilir. Netflix’in de bu siyaset çerçevesinde bir tercih yapmış olduğu anlaşılıyor.

Google’ın uygulamaya koyduğu bu köktencilik değişim, heralde kullananların Play Store dışındaki kaynaklardan uygulamaları indirmesini engellemiyor. Fakat resmi ve güvenli bir mağazadan uygulama indirememek hakikaten fena bir durum.

Google’ın bu hareketi rootlu cihazlara haiz olan kullanıcıları ne olursa olsun etkileyecek.
Fakat bu kullanıcılar, uygulamaların APK dosyalarını nereden indirebileceklerini oldukça iyi bildikleri için oldukça büyük bir tesir yapmayacaktır. Play Store yerine APK dosyalarına yönelmenin kullanıcılar için büyük güvenlik riski taşımış olduğu unutulmamalı.

:: Google’ın rootlu cihazlar için yapmış olduğu değişikliği iyi mi değerlendiriyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

 

KAYNAK : http://shiftdelete.net/rootlu-cihazlara-google-play-engeli-82089

YORUM YOK

CEVAP VER