Silahlı HÜRKUŞ’tan atış vizyonu

0
7

Müdafa Sanayii Müsteşarlığının (SSM) açıklamasına bakılırsa, 2018’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi planlanan HÜRKUŞ uçağının LUMTAS füzesi atış vizyonu, Karapınar’da bulunan Ulusal Müdafa Bakanlığı Atış Kontrol ve Değerlendirme Grup Komutanlığında yapılmış oldu. Gösterime, Ulusal Müdafa Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Akıllı Çolak, Müdafa Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ve yabancı ataşeler ile askeri ve sivil üst düzey personel katıldı.

 

SSM inisiyatifiyle başlatılan “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi” kapsamında üretilen HÜRKUŞ uçağı, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafınca değişik vazife senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanan silahlı versiyonuyla, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra hafifçe saldırı ve silahlı bulgu görevlerini düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirildi.

Atış gösteriminde kullanılan LUMTAS ise Roketsan tarafınca antitank (tandem) harp başlığına alternatif olarak anti-personel harp başlığıyla da kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Halihazırda ATAK helikopterine entegre edilen füzeler, durağan(durgun) kanatlı uçaklar, İHA’lar, kara ve deniz platformlarından da atılabiliyor.

 

LUMTAS haricinde, Roketsan tarafınca üretilen, zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemleri, gece görüş uyumlu aydınlatma, veri linki, lazer işaretleme kabiliyetine haiz elektro optik kamera ve gelişmiş aviyonik sistem özellikleri taşıyan yerli güdümlü cephane UMTAS/CİRİT/TEBER ile silahlandırılacak olan HÜRKUŞ uçağı, 5 tane harici yük istasyonu ve bin 500 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesine haiz olacak.

 

KAYNAK : http://www.trthaber.com/haber/iktisat/silahli-hurkustan-atis-gosterimi-308142.html

YORUM YOK

CEVAP VER